Choď na obsah Choď na menu
 


Pop Up plávajúce boilies

Plávajúce boilies, pohľad rybárov na tieto nástrahy sa často líši. Niekto ich používa zriedka skôr ako známu montáž „snowman" na panáčika teda kombináciu potapavej a plávajúcej nástrahy, niektorý ich používajú a samostatne ale musím povedať že najčastejšie sa stretávam z rybármi ktorý ich nepoužívajú vôbec. Podľa mňa je to veľká chyba. Ak trochu sledujete kaprársku scénu iste ste postrehli že na plavačky sa v poslednom období ulovilo pár naozaj nádherných rýb. Ja za seba môžem povedať že na plavačky mám ulovených tiež pár kaprov presahujúcich síce len 15kg hranicu ale aj tak si myslím že na pomery v našich zväzových vodách je to podľa mňa dosť slušné a myslím si teda že plavačky si jednoznačne zaslúžia našu pozornosť.Ak mám byť úprimný aj ja som niekedy patril k rybárom ktorý používajú plavačku iba na panáčika. Čas od času som sa odhodlal použiť ju sólo ale väčšinou to bolo sklamanie. Väčšinou to bolo práve vtedy kedy sa už nijakým spôsobom nedarilo uloviť kapra. Dnes už viem prečo tomu tak bolo. Chyba bola v tom ako bola nástraha rybám prezentovaná ale aj v tom akú nástrahu som rybám ponúkal. Často sa stáva že plávajúce boilies plávajú veľmi slabo alebo len krátko. Postupom času sa mi však podarilo nedostatky odstrániť a plavačky sa pre mňa stali naozaj obľúbené nástrahy. Dnes používam pop-up asi tak 50% času ktorý trávim pri vode. Ponúknem vám teda môj pohľad na tieto nástrahy.

Prečo Pop-up

Prečo vlastne plávajúce nástrahy často fungujú lepšie resp. prečo sa pomocou nich dajú prekabátiť aj tie najskúsenejšie ryby? Väčšina z nás a aj ja verí že keď sa ryby kŕmia na našom mieste dobrým koncový systém na dne ich musí chytiť. Podstata kapráriny ak sa to tak dá povedať je v tom že, sa snažíme nájsť dobré lovné miesto, teda miesto kde sa zdržujú alebo kadiaľ sa pohybujú ryby. Potom toto miesto prekŕmime návnadou o ktorej sme presvedčený že ju budú ryby žrať, položíme naň dobrú koncovú udicu na ktorej je nastražená identická návnada a veríme že skôr či neskôr sa úspech dostaví. Bohužiaľ však musím povedať že to často nie je pravda. Určite ste zažili to že ste si normálne zakŕmili nejaké to horúce miesto ale zábery neprichádzajú. Povieme si ryby skrátka neberú. Sú však situácie kedy sme schopný nejakým spôsobom skontrolovať či sa na našom lovnom mieste nachádzajú ešte nejaké návnady a bohužiaľ niekedy zisťujeme že sa tam nachádza v skutočnosti len jedna a to nástraha. Všetky návnady sú preč a zisťujeme že s tou aktivitou rýb to nebude asi tak jak sme si mysleli. Prezentácia nástrah bola v týchto prípadoch jednoznačne zlá. A práve v tom vidím jednoznačne výhodu plávajúcich nástrah. Možnosť prezentovať nástrahu inak ako u bežných potápavých nástrah a tak sa pokúsiť prekabátiť aj tie skúsenejšie ryby.

Niekedy som veril že pop-up fungujú len na základe vizuálneho kontaktu. Myslel som si že rybu jednoducho zaujme to „niečo" čo pláva tesne nad dnom a jednoducho sa toho musí dotknúť aby zistila čo to je. Keďže kapry používajú papuľu ako mi ruky, a chce sa niečoho dotknúť musí to chytiť do papuľky a dobre zostavená koncová udice ho chytí. Samozrejme som o tom presvedčený dodnes ale už viem že aj príchuť nástrah je veľmi dôležitá.

Povedzme si teraz teda pár slov o samotných nástrahách a neskôr niečo o systémoch. Vybrať si dobrú plávajúcu nástrahu je niekedy veľmi ťažké. Najdôležitejšia vlastnosť týchto nástrah je to že musia plávať. Možno to znie trochu smiešne ale skutočnosť je bohužiaľ taká že mnoho plavačiek veľmi zle alebo veľmi krátko pláva. Preto je veľmi dôležité zistiť ešte pred začiatkom lovu ako sa vaša plavačka vo vode správa a či pláva dosť dobre a hlavne dostatočne dlhu dobu. Je naozaj nepríjemne zistiť po 12 hodinách lovu na plavačku že vlastne chytáte normálne na dne.

Hotové pop-up.

Asi najčastejšie používané pop-up sú práve hotovky. Budem úprimný ak poviem že mám určité malé výhrady k používaniu hotových boilies ako takých ale čo sa týka hotových plavačiek používam ich bez najmenších výčitiek a pochybností. Vyššie som spomínal že sa treba vyvarovať nástrah ktoré majú vlastnosť plávať len v názve a práve u hotových nástrah sa toto stáva najčastejšie. Bohužiaľ to ako sa chovajú vo vode sa dá zistiť až po ich nákupe. Je len veľmi ťažké poradiť ktoré sú tie pravé pretože jeden človek toho zase tak veľa nevyskúša. Jednoznačne však moje skúsenosti hovoria o tom že na pop-up sa neoplatí šetriť a doporučoval by som vyvarovať sa nákupu lacnejších nástrah. Aj ked sú určité výnimky najspokojnejší som bol poväčšine s tými najdrahšími sériami od rôznych výrobcov ako Mainline , Richworth , Dynamite Bait, Pelzer. U týchto nástrah sa dalo povedať že sa naozaj chovali ako plávajúce. Zo všetkých týchto výrobkov ktoré podľa mňa dosahujú nadštandartnú kvalitu by som azda len vyzdvihol White Noen Pop Up od Pelzer Bait ktorá je vyrobená odlišnou technológiou ako ostatné a môžem povedať že za určitých podmienok pláva aj niekoľko dní. Skúste sa pri výbere poradiť zo skúsenejšími rybármi ktorý majú už určité skúsenosti z pop-up, avšak asi najistejšia cesta bude cez skúšanie.

Doporučujem vám presušiť si vaše nástrahy aj keď plávajú dostatočne dobre. Po presušený budú plávať ešte lepšie

Doma vyrábané pop-up.

Ďalšou možnosťou ako sa dostať k dobrým nástrahám je vyrobiť si ich doma. Výroba je v podstate veľmi jednoduchá, sú dve možnosti. Buď si zakúpite špeciálnu zmes na výrobu plávajúcich boilies alebo do klasickej zmesi pridáte nejakú plávajúcu zložku. V prvom prípade je to naozaj jednoduché, treba zájsť do obchodu a zohnať si spomínanú plávajúcu zmes a pustiť sa do výroby boilies klasickým spôsobom ako to robíme u normálnych návnad s dvoma malými rozdielmi. Prvý je že pri dávkovaní atraktorov myslite na to že plávajúca zmes je podstatne ľahšia klasická. Preto treba dávkovanie upraviť podľa toho s koľkých vajec budete boilies robiť. Napríklad keď do osvedčeného receptu z 1kg potápavého mixu pridávate povedzme 15 ml komponentu X, 20 ml komponentu Y a 10 vajec, v prípade s plávajúcou zmesou to teda bude 1,5ml X a 2 ml Y na jedno vajce. Potom už len pridáte zmes a vyrobíte nástrahy. Ďalší malý rozdiel je vo varení. Väčšina z nás varí návnady tak že počkajú pokiaľ vypláva na povrch vriacej vody a potom ich vyberú. Je vám asi jasné že to s plavačkami takto nepôjde, tie totiž plávajú hneď po vhodení do vody. V tomto prípade si treba dobu varenia poctivo odstopovať a dobu varenia upraviť podľa toho akú veľkosť nástrah vyrábate.

V druhom prípade ak si plaváčky vyrábame s klasickej zmesi postupujte tak isto. Rozdiel je len v príprave zmesi. Spomínal som že sa do nej pridá nejaká plávajúca zložka. V podstate som mal na mysli len jednu a to strúhaný korok ktorý sa zmieša zo zmesou. Pomer je tiež otázkou skúšania, každá zmes viaže trochu inak a do každej si môžete dovoliť pridať iné množstvo. Pochopiteľne čím viac tým lepšie avšak nesmieme zabúdať na to aby nástraha dobre držala pohromade. Každopádne je to viac ako 60% korku.

Neuvádzam tu zámerne žiadne recepty, ale to len preto že som presvedčený že každý z vás má už ten svoj osvedčený recept na tú svoju lokalitu a ja mu ho len vrelo doporučujem vyskúšať aj v plávajúcej verzii. Ja za seba môžem povedať že z veľkou obľubou používam pri výrobe citrusové alebo orechové príchute.

Farba a veľkosť

Veľkosť a farba nástrah je podľa mňa do veľkej miery otázkou lokality. Teda čo sa týka farby jednoznačne sa snažím používať veľmi výrazné farby ako napr. žltá, zelená ale najradšej bielu. Som totiž naozaj presvedčený že časť úspechu v love na plávajúce nástrahy, spočíva aj v spomínanom vizuálnom kontakte a preto je výrazná farba lepšia. Ale pri veľkosti nástrah už tak jednoznačný nie som. Lovil som na plavačky na jazere kde bol najmenší kapor cca 6-7kg používal som 14-16mm nástrahy. Avšak vo vode kde sa intenzívne nasádzajú menšie kapry by som určite nepoužil menšiu ako 20mm. Je to skutočne len o tom čo chcete loviť ak vám ide len o veľké ryby prikláňam sa k väčším nástrahám ak si chcete hlavne dobre zachytať kľudne použite aj 14mm.

 

Nádherný šupi ulovený na 14mm pop-up s príchuťou pomaranč vlastnej výroby
na jar na mieste prekŕmenom len methodmixom

Systémy.

A teraz prišiel na rad systémy resp. nadväzce na ktoré budeme upevňovať pop-up, čo je asi najpodstatnejšia časť. Systémov určených pre lov s plávajúcimi nástrahami je naozaj veľmi veľa. Mohol by som ich tu opísať naozaj veľa ale to by potom nebol môj pohľad na vec. V skutočnosti používam len dva systémy s ktorými som si zatiaľ vystačil všade. Jeden je vyrobený z mäkkého materiálu a druhý s floucarbonového vlasca. Prvý je systém nazývaný Withy Pool. Druhý

 

systém je niečo na spôsob Rotary Rig. Systémom WP chytávam v štandardných vodách s mierne alebo viac skalenou vodou. Systém s FLC vlasca používam v čistých vodách kde je slabšia viditeľnosť tohto materiálu veľkou výhodou.

Obidva systémy chytajú ryby v podstate na to isto základe. Nástraha pláva nad dnom a zaujme ryby či už na základe farby alebo príchuti. Kapor pripláva k nástrahe a nasaje ju, dobre zostavený systém sa pri nasatí otočí tak že háčik smeruje presne do spodnej časti papuli. Za krátko po nasatí kapor zistí že niečo nie je v poriadku nástrahu prestane nasávať resp. ju vyfúkne avšak malé kotviace olovo ktoré slúži na to aby udržalo nástrahu na dne spôsobí že sa háčik padá smerom na dno a zachytí v spodnej časti papuli. Toto je asi najdôležitejší bod, ak to systém nedokáže bude fungovať len obmedzene a výsledky budú slabšie. Preto je veľmi dôležité ak si vyrobíte tieto systémy, vyskúšať či sa zľahka otáčajú. Musia sa zľahka točiť okolo vlastnej osi o 360 stupňov. Ak sa správne neotáča bude chytať ryby prichádzajúce len s jednej strany a to stej do ktorej je otočený háčik. Ďalšia podstatná vec je háčik s ktorého si ich budete vyrábať, musia byť naozaj superostré. Malé kotviace olovo spôsobí len naozaj malý tlak a tak je ostrosť veľmi dôležitá. Doporučuje vám používať háčky vyrobené s tenších drôtov. Mne sa tiež vynikajúco osvedčili teflonové háčky.

To či ste si vyrobili alebo kúpili správne fungujúci systém zistíte tak že ryby budete chytať za spodnú časť papule. Ak tomu tak nie je treba na systéme trochu popracovať. Asi najčastejšie pomáha ak trochu zväčšíte kotviace olovo.

Ďalšou častou dilemou je to či nástrahy ku krúžku priväzovať alebo klasicky prevŕtať. Jednoznačne prevŕtaná nástraha vydrží kratšie plávať. U dobrých boilies nie je problém ak ich budete vŕtať ale ak idete do extrémov alebo skrátka chcete aby plávala čo najdlhšie je lepšie ak ju budete priväzovať.

Ako a kde ponúkať rybám pop-up.

Zásadný rozdiel medzi klasickými nástrahami a plávajúcimi je v spomínanej prezentácii. Dalo by sa teda povedať že vlastne ide len o to že na vaše kŕmne miesto položíte udicu s plávajúcou nástrahou a je to. V podstate to tak aj je len si treba uvedomiť jednu vec pop-up fungujú iba do určitej hĺbky. Tlak vody vo väčších hĺbkach spôsobuje to že plávajúce nástrahy prestanú plávať a jednoducho sa prilepia na dno. Pop-up majú pórovitú štruktúru a nachádza sa v nich viac vzduchu ako v klasických nástrahách a preto vlastne plávajú. Vysoký tlak spôsobuje že do pórov sa pretlačí voda a z plavačky sa stane len klasická nástraha na dne. Preto by som doporučoval vyvarovať sa používaniu pop-up vo väčších hĺbkach. Podľa mňa je hranica do ktorej sa dajú umiestňovať tak okolo 6 metrov. Sú však aj niektoré ktoré plávajú aj vo väčších hĺbkach ale na druhej strane sa zase výrazne skracuje doba po akú sú schopné plávať. V tomto prípade sa nedajú opäť stanoviť nejaké konkrétne tvrdé hranice ako napr. že 6 metrov a dosť, pretože každá z nástrah je iná. Podarilo sa mi už viac krát chytiť kapra aj s hĺbky presahujúcej 10m na White Neon Pop-up ale musel som ju meniť každých 12 hodín. Len pre zaujímavosť pri normálne hĺbke okolo 4m ju nechávam vo vode aj 2 dni pokiaľ nemám záber a stále pekne pláva. Doporučujem vám preto vyskúšať si vašu plavačku v praxi. Ak ju vytiahnete z vody vyskúšajte si pri brehu či ešte pláva. Zo systému musíte zvesovať nástrahu ktorá ešte stále pláva, ak nepláva s istotou sa dá povedať že neplávala ani keď bola na mieste. Ak nepláva skráťte dobu po ktorú je nástraha vo vode až tak aby vám po vytiahnutí na breh vždy plávala. Tak máte istotu že plávala aj na lovnom mieste.

Na koniec len pár slov k tomu ako vnadím pri používaní pop-up. Osobne chytávam rád na pomerne dosť prevnadených miestach. Začiatok lovu vyzerá asi tak že miesto prevnadím zmesou boilies a peliet a umiestnim na neho dve udice. Jednu na dno a jednu na pop-up. Ak neprichádzajú zábery z dna, zväčša príde záber na plavačku. Vtedy uberiem z krmiva boilies a pridám pelety. Pelety sa po určitom čase rozpadajú a tak si môžete dovoliť kŕmiť v pravidelných intervaloch bez rizika že prekŕmite miesto. Ak ryby berú aj z dna sú aktívne tak to robím naopak, uberiem pelety a pridám boilies. Takto lovíte na stále prevnadenom mieste a záujem rýb o takéto miesto je jednoznačne vyšší a teda aj vaše šance sú vyššie.

Plávajúce nástrahy sú naozaj veľmi účinné, samozrejme musia byť naozaj plávajúce a musia byť upevnené na funkčný systém. Ak sa ich naučíte používať som presvedčený že sa aj pre vás stanú neodmysliteľnou súčasťou. Prajem vám veľa šťastia a hlavne nezabúdajte na Chyť a pusť, chovajme sa pri vode tak aby sme sa k nej mali prečo vracať aj o niekoľko rokov.