Choď na obsah Choď na menu
 


Ako si vyrobiť krmivo

Uviediem pár príkladov kŕmnych zmesí, ktoré sa dajú namiešať doma z dostupných surovín, prípadne sa dajú niektoré špeciálne prídavky dokúpiť v rybárskych obchodoch. Pri výrobe domácich krmív vždy dbajte na to, aby jednotlivé komponenty boli čerstvé - pražená strúhanka, šroty...
Všetky krmivá sú pre ryby vždy atraktívnejšie, ak obsahujú aj živú návnadu - patentky, kostné červy, prípadne posekané hnojáky a dažďovky. Vždy, keď budete mať možnosť, určite ich do krmiva pridajte. A nezabúdajte na varené konopné semienka, plechovkovú kukuricu a iné partikly. Ak lovíte v prúdivých, alebo hlbokých vodách, vždy pridajte do krmiva aj zeminu, prípadne malé kamienky štrku. Zemina je najvhodnejšia z okolia vody, kde lovíte. Nikdy nepoužívajte do krmiva pôdu z chemicky oštrovaných poľnohospodárskych polí alebo záhrad !
Všeobecne platí zásada, že kaprovité ryby obľubujú sladké krmivá, plotice korenisté, mreny a nosále krmivá slané so syrovou arómou.
Hlavne v letných mesiacoch majú veľmi dobré účinky na kaprovité ryby pražené mleté arašidy v kombinácii so sladkou kŕmnou zmesou.
Experimentujte !

Cenovo nenáročné:

Cenovo nenáročný a aj napriek tomu veľmi "chutný" recept:

·         4 kg mleté žemle /strúhanka/

·         2 kg hrubá kukuričná múka

·         1 kg copra melassa

·         2 kg ovsenné vločky

·         250 g jahodový posilovač


Všetko dobre premiešajte a zabaľte do 1-1,5 kg balení. Takto budete mať vždy malé množstvo krmiva "poruke". Pred samotným lovom pridajte jednu plechovku kukurice /žltú na málo prelovených vodách, inak sa odporúča zafarbená na červeno alebo zeleno/ a kostné červy.

 

 

 

Najobľúbenejšie recepty!

Vyskúšajte niektorý z mojich najobľúbenejších receptov, ktoré s úspechom používam ja aj moji priatelia na našich Slovenských vodách. Niektoré sú vhodnejšie na kratšie výpravy a sú medzi nimi aj také, ktoré používam na dlhodobé vnadenie už niekoľko rokov. O ich kvalitách svedčia desiatky a stovky kaprov ulovených v priebehu niekoľkých rokov, a veľa z nich aj niekoľkokrát po sebe. To svedčí o tom, že zmesi z ktorých sú vyrobené, majú naozaj vysokú výživnú hodnotu a sú teda vynikajúcou potravou pre kaprov.

Ako prvý si predstavíme recept zo zmesi Pro mix. Je to uhľohydrátová zmes obohatená o rastlinné proteíny. Je veľmi ľahko stráviteľná, a ak potrebujete veľa kŕmiť alebo ste sa len vybrali na rodinnú dovolenku k vode, je to veľmi dobré riešenie. Dokáže nachytať naozaj veľké množstvo rýb, ale v silnej konkurencii asi dlho neobstojí. Na ťažké prechytávané revíry vám ju moc nedoporučujem.

 

1 kg Pro mix
10 ml Tropical apricot alebo Peach melba
3 kv Bait booster Fruit
8 ml Sweet enhancer

 

Druhý v poradí je recept zo zmesi Expert Red bird biscuit. Jedná sa vlastne o zmes vaječných keksov a vtáčieho zobu. Je skôr vhodná na kratšie výpravy alebo lov v chladných vodách. Má vynikajúci priesak a je veľmi ľahko stráviteľná. Nestretol som sa s tým, že by bola lokalita, kde by tieto boilies nenachytal. Či už sú to silne zarastené vody, štrkoviská alebo veľké VN, všade chytá ryby okamžite. Osvedčil sa aj na extrémne ťažkých lokalitách ale samozrejme na týchto vodách funguje kratší čas.

 

350 gr Red bird biscuit
600 gr High protein mix alebo Pro mix
50 gr Robin red
8 ml Big Orange alebo Black cherry
3 kv Bait Booster Fruit
6 ml Sweet enhancer
15 ml Maximino
12 vajec

Ďalší recept je tiež z vtáčieho zobu, ale tento je už vhodný aj na dlhodobejšie vnadenie. Má zvýšený obsah proteínov a je taktiež veľmi ľahko stráviteľný. Používam ho ak vodu navštevujem dlhší čas prípadne celú sezónu

1 kg Bird food blend alebo 900 gr Bird food + 100 gr vaječný albumín
6 ml Coobana alebo 8 ml Malt spice zest
2 kv Bait booster Spice
4 ml Sweet enhancer
20 ml Maximino
12 vajec

 

Každá lokalita je iná a na každej funguje lepšie niečo iné. A na to čo funguje práve na vašej lokalite musíte prísť sami. Ak sa Vám teda nedarí na zmesi z vtáčích zobou skúste rybie múčky.
Teraz vám ponúkam niekoľko receptov zo zmesí z rybích múčok. Ako prvý opäť uvediem recept, ktorý je vhodný na kratšie výpravy alebo do chladnejších vôd. Skladá sa z viacerých zmesí. Základom je zmes Expert Amino-protein koncentrat čo je vlastne zmes aminokyselín a rybích proteínov. Recept je doplnený o High Protein mix a Red Seed mix čím získate vyváženú výživnú hodnota a lepší priesak. Možno sa vám bude zdať trochu zložitý, ale ak ho vyskúšate budete určite veľmi spokojní.

 

450 gr Expert Amino-Protein konzentrat
450 gr High Protein mix
100 gr Red seed mix
10 ml McFish alebo Pure Salmon
3 kv Bait booster Fish
30 ml Fish oil blend
30 ml Liquid Liver extract ( Richworth ), dá sa nahradiť iným, ale myslím si, že tento patrí k najlepším
12 vajec

 

Ďalší z receptov by som vám doporučoval, ak lovíte na riekach, kanáloch alebo na veľkých VN, postavených na riekach. Na takýchto vodách majú kapry dostatok potravy, a dosť ťažko sa lovia. Naozaj stojí za vyskúšanie. Nám sa osvedčil aj na prechytávaných lokalitách a aj vo veľmi chladnej vode. Je naozaj jednoduchý.

 

1 kg Fish 2000
8 ml Octospice
3 kv Bait booster Liver
20 ml Maximino
tento recept môžete používať veľmi dlhú dobu.

 

Ak obľubujete dlhodobý lov na jednom mieste, alebo radi navštevujete ťažké revíry, doporučujem do pozornosti tieto dva nasledujúce recepty. V každom recepte budú uvedené dve možnosti aróm, ktoré doporučujem vyskúšať. Korenisté sú vhodné na krátke výpravy v ťažších revíroch, a tie klasické sú vhodné na dlhodobé kŕmenie. V tom prípade môžete dávku aróm postupne znižovať. Olej pridávajte iba v teplejších mesiacoch.

 

1 kg Fish food blend
10 ml Chicken infernal, Liver spice alebo Pure salmon
2 kv Bait booster Liver
20 ml Maximino
30 ml Fish oil blend

 

1 kg Blue Mussel mix
6 ml Octospice, Hells kitchen alebo Blue mussel, King salmon
2 kv Bait booster Blue mussel ( pri použití King salmon dajte Bait booster Fish )
20 ml Maximino
30 ml Fish oil blend

 

Môj absolútny favorit dlhodobého lovu je Matrix+ . Tieto boilies si kapry skrátka zamilujú. Používal som ich úspechom na lokalitách s veľkým tlakom, ale aj na vodách s veľmi malým počtom rýb a výsledky boli vždy vynikajúce. Táto zmes má vynikajúci priesak, takže ju môžete používať v ktorejkoľvek ročnej dobe. Obsahuje rôzne extrakty, triedené rybie múčky a proteíny. Skrátka všetko, čo kapor potrebuje.

 

1 kg Matrix+ Boiliemix
15 ml Matrix+ Liquid
12 vajec

 

Ak chcete ešte zvýšiť výživnú hodnotu pridajte:
20 ml Maximino
30 ml Fish oil blend

 

Za vyskúšanie určite stojí aj zmes Sushi. Je to zmes vyrobená na základe Matrix+, len obohatená o ďalšie extrakty z morských živočíchov a citrusových plodov. Veľmi zjednodušene povedané ryba + ovocie. Túto zmes som zatiaľ veľmi nepoužíval lebo prišla na náš trh v roku 2004, ale aj za tú krátku dobu som na ňu už niekoľko veľkých kaprov chytil.

 

1 kg Sushi Boiliemix
1 ml Sushi Flavour
6 ml Sushi Sweet
30 ml Sushi Serum
75 gr Sushi extract powder

 

Ak sa rozhodnete použiť niektorý z týchto receptov dúfam, že budete spokojní, a ak sa rozhodnete zostaviť si vlastný recept nebojte sa použiť fantáziu. Želám vám veľa úspechov.

 

 

                                                               Tigrí orech
Je to orech s vysokým obsahom cukru a pravé preto je kaprami veľmi obľúbený. U nás však ešte stále nieje t

sposoby_vnadenia026

ak populárny ako v zahraničí. Kde má na svojom konte naozaj krásne úlovky. Pri používaní tigrieho orecha treba dbať iba na jednu vec. Nepoužívate ho vo veľkom množstve. Je totiž pre kapre prakticky nestráviteľný. Nemá pre nich žiadnu výživnú hodnotu a žerú ho len kvôli tomu že má výbornú sladkú chuť. Ak by ste nim kŕmili veľa môže sa stať že sa kapre budú kŕmiť stále tímy istými orechmi a ostatné krmivo si prestanú všímať.
Tu naozaj platí že málo je viac. Pripravíte si ho veľmi jednoducho.
Dajte ho do vedra a prelejte vodou asi raz takým objemom ako majú orechy. Nechajte odstáť asi 1-2 dni. Potom ich varte asi 30-40 min. a nechajte vychladnúť. Ja ho nechávam v tej istej vode v ktorej sa varili. Po par dňoch voda úplne zhustne a začne mierne kysnúť. A práve to je podľa mňa to pravé. V tejto fáze dám tigrí orech do chladničky kde sa proces kvasenia zastaví alebo teda výrazne spomalí a vždy si vyberiem len také množstvo ako potrebujem.

 

Javorové semeno
Je to veľmi univerzálna návnada. Má špecifickú vôňu. Veľmi dobre príma arómy prípadne sladidla. Ale ja ju najradšej používam len do mäkka uvarenú. Asi najúčinnejšia je keď začína mierne kysnúť. Kapre ju primajú veľmi dobre a ľahko ju trávia. Lovil som s ňou na viacerých tipoch vôd a nikdy ma nesklamala. Príprava je opäť jednoduchá. Prelejte ju asi dvojnásobným množstvom vody a nechajte odstáť asi 12 hodín. Potom ju 20-30 minút a je pripravená na vnadenie.

 

Konopné semeno
Ak čítam nejakú zahraničnú literatúru často sa stretávam s názorom že toto semienko je považované mnohými rybármi za „top" návnadu. Osobne ho používam tiež ale nepovažujem ho za najlepšiu čiastkovú návnadu. Prevažne ho používam ak lovím v zarastených alebo zabahnených vodách. Ak som ním vnadil vždy som prilákal veľké množstvo bielych rýb a tie moje miesto dokonale vyčistili. Tím ale nechcem povedať že kapre ho majú radi menej ako spomínané biele ryby. Najúčinnejšie je ak s neho vyteká biela tekutina a začína mierne kysnúť. Docielite to tak že ho necháte 24 hodín namočené a potom ho varíte až pokiaľ nepopraskajú všetky semienka. Nechajte pár dní odstáť v teplej miestnosti až s nich nezačne vytekať biela tekutina. Podľa mňa je vtedy najlepšie.

 

Cícer
Je to veľmi dobra čiastková návnada ktorú používam namiesto kukurice. Veľmi dobre príma arómy alebo sladidlá. Ale ja ju opäť používam najradšej len do mäkka uvarenú. Príprava je veľmi jednoduchá. Prelejte cícer dvojnásobným množstvom vody a nechajte 12 hodín odstáť. Varte asi 30 minút a je pripravený na použitie. Po takejto úprave je pre ryby naozaj veľmi ľahko stráviteľná. Môžete jej používať dosť veľké množstvo. S minimálnym rizikom že sa ryby nasýtia na dlhší čas.

 

Pelety, minipelety a pstruhové pelety

Sú vyrobené s rybích múčok a obsahujú veľké množstvo rybích olejov ktoré ja považujem za jedno z najlepších lákadiel na kapre. Niet pochýb o tom že ich ryby milujú. O čom svedčia do prasknutia nažraté ryby ktoré som ulovil na miestach prevnadených minipeletamy. Rybí olej ich veľmi rýchlo priláka na miesto a rybie múčky kaprom dodajú potrebnú výživnú hodnotu. Ďalšou ich veľkou výhodou je to že ich nemusíte nijako pripravovať. Jednoducho si ich dáte do tašky s návnadami a môžete vyraziť. Pelety používam vždy či lovím na vodách s veľkým ale aj malým rybárskym tlakom. Sú pre mňa neodmysliteľná časť výbavy

 

Miniboilies a sekané boilies
Nakoniec som si nechal podľa mňa tú najlepšiu čiastkovú návnadu. Niet pochýb o tom že boilies je najlepšia návnada na kapre. Pokiaľ je dobre zostavený recept je veľmi pravdepodobné že sa nim budú kapre kŕmiť aj niekoľko sezón po sebe. Sú dva hlavné dôvody prečo používam mini a sekané boilies. Prvý je ten že veľmi rád používam väčšie množstvo návnady preto aby sa kapre zdržovali čo najdlhší čas na mojom mieste. Ale pri používaní klasických boilies sa vám môže stať že sa kapre za krátky čas nasýtia a prestanú sa kŕmiť. Ak použijete mini alebo sekané boilies máte na mieste veľké množstvo malých čiastočiek, ktoré majú také isté vlastnosti ako klasické boilies a kapre ich s obľubou zbierajú. Ale na to aby a nažrali tak ako napr. z 20 kusov 20mm boilies potrebujú zožrať asi 100-150 ks, takže sa zdržia na vašom mieste podstatne dlhší čas. A vy máte väčšiu šancu na to aby ste ich prekabátili. Druhý dôvod je ten, že sú určité lokality kde boilies klasických rozmerov (16-22) prestáva byť účinný. A práve tu býva miniboilies najlepšie riešenie ak sa vám nedarí uloviť ryby na klasické boilies. Mne sa táto metóda osvedčila na všetkých slovenských lokalitách a hlavne na tých s veľkým rybárskym tlakom. Ako nástrahu používam vždy len hotové boilies Supreme Minis. Sekané boilies sa mi moc neosvedčili, pretože sa ťažko nastražujú a zle držia na vlasovom závese. Mini si môžete tiež vyrobiť doma ale je to naozaj veľmi namáhavé a zdĺhavé. Ale ak sa na to dáte budete odmenený tým že získate naozaj veľmi účinnú návnadu.

Dúfam že vám teda tento článok pomôže pri rozhodovaný či použijete presné alebo kobercové vnadenie.